Němčináři nezahálejí.
zobrazení: 1269

<<  Duben  >>

Němčináři nezahálejí.

Na „šestce“, tedy na ZŠ Sokolov, Švabinského 1702, se stále vyučuje němčina jako jeden z hlavních jazyků. Od šesté třídy si žáci v rámci povinně volitelného předmětu mohou vybrat angličtinu nebo ruštinu, ukončí tedy základní školu se základní znalostí dvou jazyků – samozřejmě pokud se alespoň trochu věnují přípravě na vyučování a vyučování samotnému.

Němčináři mají již deset let možnost v praxi vyzkoušet své znalosti a společně se žáky z Německa pobýt osm dní na společné škole v přírodě. Každý pobyt má své téma a výsledkem je představení pro rodiče žáků z obou zúčastněných škol. Kromě nácviku představení se vždycky najde čas na společné výlety, sportovní zápolení i dílny, v nichž si děti vyrobí něco na památku.

Pro letošní školní rok jsme vymysleli představení s názvem „Kocour Mikeš putuje světem“. Jako podtitul by mohlo sloužit přísloví všude dobře, doma nejlépe. Scénář, velmi volně se opírající o Josefa Ladu, zavede Mikeše do různých koutů světa. Mikeš zažije dobrodružství, potká kamarády a nakonec se rád vrátí domů. Formou představení bude „něco jako muzikál“ – tedy pásmo písniček spojených dějem. Příprava trvá vlastně skoro celý rok. Děti se scházejí jednou týdně a základním úkolem je vytvořit z žáků různých tříd dobrou partu. Dále pak nacvičit písničky, oblomit nohy při různých tanečcích a pro kamarády z Německa připravit prezentaci školy a města. Nakonec zbývá jen doufat, že v dubnu bude dobré počasí, a vyrazit do Weißenstadtu.

Příprava projektu však není jedinou možností, jak vyzkoušet němčinu na živo. Snažíme se využít i víkendů a několikrát za rok vyrazit s žáky na tematické výlety do německého příhraničí. Výhodou jsou jízdenky EgroNet či Sone+DB, protože s nimi vyjde cestovné na zanedbatelnou sumu.

Jeden takový výlet se uskutečnil v neděli 28. 10. 2012, tedy v posledním dnu podzimních prázdnin. Paní Martina Martin z informačního centra Hof rozeslala školám v pohraniční oblasti České republiky pozvánku na soutěž v bobování a střelbě na laserové střelnici. Závody se měly konat v rámci filmových dnů v Hofu a také při příležitosti zimních sportovních trhů. Pozvánka se zdála lákavá, tak jsme se vydali na cestu. Ještě v sobotu se zdálo, že nám počasí ani nedovolí odjet, nakonec se však splnila předpověď počasí a v neděli se počasí umoudřilo. V Hofu sice chyběla mobilní bobová dráha, kterou se nepodařilo svézt z hor, ale improvizovaný závod v běhu ji nahradil. Dvanáct žáků se rozdělilo do čtyř družstev a ta spolu svedla lítý boj. Na závěr byli spokojeni všichni, protože pěkné odměny čekaly na každého. Bonbónkem pak byla okružní prohlídka města v češtině.

Ještě v době adventní navštívíme s žáky muzea a vánoční trhy v Auerbachu a Zwickau a na jaro si necháme přírodní zajímavosti, jako jsou např. skalní labyrint u Marktredwitz nebo topasová skála a důl Tannenberg u Muldenbergu. Každý, kdo chce s námi na výlet, je srdečně vítán.

Autor článku p. uč. Hana Plachá

| Autor: Mgr. Brigitte Havelková | Vydáno dne 29. 10. 2012 | 3933 přečtení |