Týden na hradě
zobrazení: 896

<<  Duben  >>

Týden na hradě

Po půlročních přípravách jsme se v pondělí 22. 3. 2010 vypravili na hrad v německém Hohenbergu, kde jsme společně s německými dětmi strávili velmi zajímavý týden.

V pondělí jsme se po příjezdu ubytovali a pak šli na krátkou vycházku v okolí hradu. Po obědě jsme nejprve hráli poznávací hry, pak byla prohlídka hradu a následovala hradní rallye a prohlídka mučírny. Po večeři jsme společně zpívali české a německé písně, naše skupina si ještě jednou prošla naší prezentaci a pak už se šlo spát.

V úterý jsme se po snídani rozdělili do dvou smíšených skupin. Jedna skupina šla ven a tam hrála smyslové a poznávací hry v přírodě. Druhá skupina pracovala v budově, protože malovala na povlaky na polštářky a měla jazykový kurz. Německé děti se učily česky a my jsme se zdokonalovali v německé výslovnosti. Po obědě a poledním klidu, který jsme díky krásnému počasí mohli trávit i venku, se skupiny vyměnily. Po večeři předvedly obě skupiny svou prezentaci, obě byly velmi zdařilé. Pak jsme si ještě společně zazpívali.

Ve středu jsme opět byli rozděleni do dvou skupin. Jedna skupina dopoledne navštívila ovčín v Schirdingu, druhá dokončovala své polštářky a psala si svůj deník z pobytu v Hohenbergu. Odpoledne jsme si činnost vyměnili. Po večeři nás čekalo překvapení – na dvě party jsme šli do přírodní hvězdárny, kde bylo připraveno 6 teleskopů, kterými jsme si mohli prohlédnout Měsíc, galaxii podobnou naší Mléčné dráze, mlhovinu Orionu, Mars, Saturna ještě jednou Měsíc. Pak jsme se v naprosté tichosti vrátili na hrad a šli spát.

Ve čtvrtek jsme jeli všichni do Marktredwitzu, kde jsme navštívili Chebské muzeum. Zde už na nás čekalo 5 zaměstnanců, kteří se nám věnovali od 9 do 15 hodin. Pracovali jsme ve čtyřech smíšených skupinách, které si vyzkoušely všechny nabízené činnosti. Prošli jsme si muzeum, seznámili se se zvyky lidí, kteří žili v Sudetách, s chodskou svatbou, zahráli jsme si seznamovací hry a divadlo, naučili se nová slovíčka a vyráběli jsme ptáčky z peří. Německé děti hovořily česky a my německy. Po návratu na hrad jsme si hráli na hradním dvoře a viděli jsme, jak se z teplých krajů vrátil na hradní věž čáp. Před večeří jsme pomocí fazolí zhodnotili společný pobyt. Po večeři jsme šli hledat poklad, který nám na hradě zanechala Bílá paní – ochránkyně dětí a pak byl ještě táborák, kde jsme si zazpívali a mohli upéct chlebové těsto na klaccích.

V pátek ráno jsme si sbalili své věci, uklidili pokoje, chodby a jídelnu, vyprovodili německé děti, které odjížděly o hodinu dřív než my a pak už návrat do Sokolova. Většina z nás byla smutná, protože jsme se museli rozloučit s kamarády a pobyt nám připadal krátký.

| Autor: Mgr. Brigitte Havelková | Vydáno dne 30. 03. 2010 | 2640 přečtení |