Víte, jak chcete žít?
známka: 1.00

<<  Květen  >>

Víte, jak chcete žít?

K moderním slovům a také k moderním způsobům výuky patří projekty. Pravda, někteří lidé jsou už na toto slovo alergičtí, protože se jím někdy označuje kdeco, jen aby to dostalo punc pokrokovosti.

Přesto opravdové projekty pomáhají vtáhnout žáky do tématu, do problému. Proč? Zcela jednoduše proto, že děti něco aktivně zakusí na vlastní kůži, udělají vlastníma rukama, uběhnou vlastníma nohama.

Téma „Dne prevence“, který proběhl v pátek 24. 10. 2008 na naší škole, bylo jednoduché, ale zásadní. „Vím, jak chci žít i jak žít nechci.“

Na prvním stupni žáci besedovali s příslušníkem Policie ČR a viděli ukázku výcviku psů, řešili modelové situace – nebezpečný člověk, nabízení drog, zloděj, šikana apod. Dále se všichni zúčastnili lepení „řetězu pravdy“ o kouření a pak následoval názorný pokus o škodlivosti kouření. Další aktivita měla název „Pečuji o své tělo“, zde děti vyráběly plakáty, této činnosti předcházel motivační rozhovor o správnosti či chybách v režimu dne a stravování, nechyběl ani rozhovor o zneužívání návykových látek. Do programu byla zařazena také anketa a beseda o šikaně. Poděkování za přípravu projektu pro žáky 1. – 5. tříd patří všem učitelům 1. stupně a dále příslušníkům Policie ČR v Sokolově – tiskové mluvčí nprap. A. Kávové, psům Dankovi a Kájovi a jejich psovodům ze Skupiny služební kynologie.

Den žáků druhého stupně naplňovalo pět různých aktivit a závěrečné hodnocení – žáci známkovali náplň projektového dne. Beseda s příslušnicemi policie prap. J. Lavrenčíkovou a P. Janovou byla stoprocentně zajímavá soudě podle toho, že děti seděly zticha a poslouchaly. Třídní učitelé byli v době besedy využiti jinde, aby se žáci mohli bez zábran ptát. 8. a 9. třídy navštívily K-centrum Kotec na Michalu. Ačkoliv řada dětí bydlí v těsné blízkosti, o existenci tohoto nízkoprahového zařízení pro drogově závislé ani neví. Zaplať Pánbůh, ne? Pracovník centra osmákům a deváťákům docela „na tvrdo“ vysvětlil, jak dopadne většina drogově závislých. V prostoru školní cvičné kuchyňky se na třech oddělených stanovištích lepil řetěz. Vypadal sice jako vánoční, ale nebyl. Barvy ukazovaly, kolik žáků nekouří, kolik to zkouší a také kdo už ochutnal „trávu“. Pouze jeden řetěz byl jednobarevný. Malou tělocvičnu zabrali psovodi z nápravného zařízení v Kynšperku nad Ohří se svými psími kamarády. Skvělé. A konečně ve velké tělocvičně probíhaly skupinové aktivity, při kterých se šesťáci a sedmáci hlavně seznamovali a všichni plnili úkoly vedoucí k zamyšlení. Co dodat na závěr? Prevence není nikdy dost. Kdyby tento den uchránil alespoň pár žáků, stojí za to. Samozřejmě si uznání zaslouží i autoři programu – Mgr. Šárka Suchanová - školní metodik prevence, Mgr. Lenka Skopalová – výchovná poradkyně a pan Lukáš Šnobl - člen preventivního týmu. Poděkování patří všem učitelům, kteří se na zdárném průběhu projektového dne podíleli.

p. uč. Václav Srb a p. uč. Hana Plachá

Fotografie a další informace naleznete na našich stránkách příští týden.

| Autor: Mgr. Brigitte Havelková | Vydáno dne 24. 10. 2008 | 1144 přečtení |