Adventní nálada v Plauen a Zwickau

Autor: Hana Plachá <>, Téma: Obecné informace, Vydáno dne: 20. 12. 2015

Jako už tradičně jsme se vydali s němčináři za hranice, abychom nasáli předvánoční atmosféru adventních trhů a přidali ještě něco navíc.

5. prosince jsme navštívili Plavno. Pro některé žáky je dobrodružstvím už sama cesta vlakem, protože v dnešní automobilové době mnoho dětí vlakem necestuje. Jízdu jsme zdárně absolvovali a přivítalo nás vánočně vyzdobené město a na hlavním náměstí adventní trh vonící skořicí a pečenými klobásami. Hlavní přidanou hodnotou je v Plavně "Schaustickerei" - manufaktura na výrobu šité krajky, která proslavila Plavno po celém světě. Stroje ze začátku minulého století jsou úžasně udržované a nejstarší stroj funguje zcela na ruční pohon. Fascinující zážitek. Pak jsme si ještě prohlédli vánočně vyzdobené muzeum a z radniční věže se podívali široko daleko. O týden později nás čekalo Zwickau. Automobilové muzeum Augusta Horcha sice není přímo ve středu města, člověk musí podniknout z centra asi tříkilometrový pochod, ale námaha se vyplatí. Ve Zwickau se před druhou světovou válkou vyráběly automobily Audi a po válce proslulé Trabanty. V muzeu lze vidět úžasné doklady automobilové historie, nablýskané limuzíny, závodní auta, skvělé kabriolety... i takový totální neautomobilista jako já je uchvácen. Cestou z muzea jsme obešli kus bývalých hradeb a poznávání města skončilo v "Priesterhäuser". To je řada čtyř středověkých domků vedle kostela, údajně nejstarších ve městě, v nichž je dnes muzeum. V přístavbě muzea je k vidění výstava hraček z bývalé NDR. Teď už zbývá jen popřát všem krásné Vánoce a úspěšný a pohodový nový rok 2016.