ČTENÁŘSKÁ NOC

Autor: Václav Srb <>, Téma: Dění ve škole, Vydáno dne: 24. 04. 2011

Také naše škola se zapojila mezi stovky škol a knihoven několika zemí, které oslavily mezinárodní den dětské knihy čtenářskou nocí.

Na téměř 1 000 čtecích a spacích míst tří světadílů již pojedenácté oslavili výročí narození Hanse Christiana Andersena pohádkovou Nocí s Andersenem. V pátek 1. dubna 2011 v knihovnách, školách i v dalších komunitních místech pohádkové dobrodružství spojilo na dálku desetitisíce dětí z různých zemí. Projekt Klubu dětských knihoven Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP) překročil v letošním roce hranice Evropy! Noc s Andersenem začala v australském Sydney, četlo se v Polsku, Slovinsku, na Slovensku, v Českých školách bez hranic v Drážďanech, Ženevě, Paříži, Londýně i v Baltimoru (Maryland, USA), v Českém kroužku v Kodani a především v České republice ve stovkách knihoven a škol, v Mediatéce Francouzského institutu v Praze, v knihkupectví Fantazie Ivony Březinové a na mnoha dalších místech. (podle zdroje: http://www.ikaros.cz/noc-s-andersenem-2011-se-uskutecni-jiz-tento-patek)

My jsme se v tomto roce zaměřili na vlastní tvorbu. Společně jsme si nejdříve nakreslili tři zvířecí hrdiny. Užili jsme si přitom mnoho legrace, neboť každý si musel vylosovat část těla, kterou kreslil. A tak se na papíře nejdříve objevily přední nohy, následovala je hlava, teprve poté byl nakreslen trup... Příběh vznikal podobným způsobem. Každý čtenář musel přidat jednu větu. V další části jsme soutěžili o šlehačkový dort. Nejdříve jsme si připravovali scénáře krátkých scének na dané téma, které jsme museli také secvičit a předvést. Také jsme pantomimicky předváděli některá povolání, zvířata a pohádkové bytosti.

Před usnutím jsme četli krátké pohádky, kterou musel každý čtenář sám napsat i ilustrovat.